DeWALT® DW1917 Pilot Point Drill Bit, 17/64 in Drill - Fraction, 0.2656 in Drill - Decimal Inch, 2.88 in L Flute, HSS
Description
DeWalt® has the first industrial drill bit specially designed to maximize the performance of your drill. DeWalt® Pilot Point® drill bits are designed to solve the common problems professionals encounter when drilling with portable drills into metal and wood: walking, spinning and breaking. The patented Pilot Point® tip, prevents the bit form walking across the workpiece, while providing a clean, round hole.
Features
Back To Top- Pilot Point® tip starts on contact for clean, accurate holes and reduces lock-up on breakthrough
- No spin shank eliminates the frustration of bit spinning in the chuck
- Tapered web provides greater durability to reduce breaking
- Size markings are located above the shank to prevent wearing away
Tech Specs
Back To Top| In Stock | Y |
|---|---|
| Brand | DeWALT |
| Drill Size - Fraction | 17/64 in |
| Drill Size - Decimal Inch | 0.2656 in |
| Overall Length | 4.12 in |
| Cutting Depth | 2.88 in |
| Flute Type | Spiral |
| Flute Length | 2.88 in |
| Shank Type | Straight |
| Point Angle | 135 deg |
| Point Type | Split |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Material | HSS |
| Finish | Gold Ferrous Oxide |
| Applicable Materials | Aluminum/Plastic/Wood |