DeWALT® DW1932B General Purpose Pilot Point Drill Bit, 1/2 in Drill - Fraction, 1/2 in Drill - Decimal Inch, 4-1/2 in L Flute, HSS
Invoice Description
PILOT POINT DRILL BIT, 1/2", SOLD EACH GOLD FERROUS, METAL & WOOD, 4.50" DRILLING DEPTH, 6 PER PACK, SOLD BY EACH, DEWALT SPLIT POINT DRILL BITS
Features
Back To Top- No spin shank eliminates the frustration of bit spinning in the chuck
- Tapered web provides greater durability to reduce breaking
- Size markings are located above the shank to prevent wearing away
- Pilot Point® tip starts on contact for clean, accurate holes and reduces lock-up on breakthrough
Tech Specs
Back To Top| In Stock | Y |
|---|---|
| Shank Size | 3/8 in |
| Overall Length | 6 in |
| Brand | DeWALT |
| Type | General Purpose |
| Shank Type | Reduced |
| Applicable Materials | Aluminum/Plastic/Wood |
| Cutting Depth | 4-1/2 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Drill Size - Decimal Inch | 1/2 in |
| Drill Size - Fraction | 1/2 in |
| Finish | Gold Ferrous Oxide |
| Flute Length | 4-1/2 in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | HSS |
| Point Angle | 135 deg |
| Point Type | Split |