Master® MAC-42-BDF 1-Phase High Capacity Belt Driven Barrel Fan, 42 in Diameter, 13,300/9,500 cfm Flow Rate, 2 HP Motor, 120 VAC,
Description
The Master® MAC-42-BDF barrel fan keeps your space feeling cooler by circulating large volumes of air.
Great for spaces with or without air conditioning, this barrel fan can take the edge off of your monthly energy bill. Circulate some air through before turning on the A/C or leave the A/C off altogether.
The MAC-42-BDF uses our quiet belt-drive design, which helps prolong the life of the motor. It also features our convenient fold-out wheel design that makes mobility easy and storage simple.
Whether it’s a warehouse, garage, barn, or a crowded summer gathering, Master high capacity fans are an efficient way to cool all types of spaces.
Invoice Description
Features
Back To Top- 2 Speeds
- 4-blade, oversized fan
- Heavy-duty solid wheels
- Machined, built-in handle
- Powerful, steel construction
- Low-noise, belt-drive operation
- OSHA-compliant safety guards
- 10 ft. grounded power cord
Tech Specs
Back To Top| In Stock | N |
|---|---|
| Blade Material | Balanced Steel |
| Control Type | Belt Drive |
| Cord Type | 10 ft |
| Dimensions | 43 in x 32 in x 44 in |
| Flow Rate | 13300/9500 Cfm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Housing Material | Steel |
| Mounting Type | Freestanding |
| Number of Blades | 4 |
| Number of Speeds | 2 |
| Power Rating | 1 hp |
| Type | 1-Phase Barrel High Capacity Portable |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Brand | Master |
| Diameter | 42 in |