Airmaster® 71533 Non-Oscillating Air Circulator Fan, 30 in Dia Blade, 6000 cfm Flow Rate, 120 VAC, 2.4 A
Description

For health and safety as well as comfort, when the weather turns warm Airmaster Fans provide the cooling action necessary to keep employees happy and productive.
Invoice Description
WALL FAN 30IN COMMERCIAL GRADE 3 SPEED, 1/4 HP, 120V, 9.5FT CORD, WALL OR CEILING MOUNT, AIRMASTER AIR CIRCULATOR
Features
Back To Top- Open Ventilated, Ball Bearing Motor
- Aluminum blades
- Permanently lubricated permanent split capacitor
- Pull Chain, SJT type 3 conductor, 9½’ long cord
- Epoxy coated steel guard with retaining clips
- Wall/Verticle mount includes safety cable
- Meets OSHA Standards
Tech Specs
Back To Top| Type | Non-Oscillating |
|---|---|
| Power Rating | 1/4 hp |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Number of Speeds | 2 |
| Mounting Type | Ceiling |
| Brand | Airmaster |
| In Stock | Y |
| Amperage Rating | 2.4 A |
| Blade Material | Aluminum |
| Blade Size | 30 in Dia |
| Cord Type | SJT-3 Conductor |
| Domestic/Import | Import |
| Flow Rate | 6000 cfm |
| Motor Type | Permanent Split Capacitor |
| Speed | 1100 rpm |
| Guard Material | Epoxy Coated Steel |