Airmaster® 71584 Adjustable Floor Solid Base Pedestal Commercial Fan, 4400/3460/2460 cfm Flow Rate, 115 VAC, 3.5 A
Invoice Description
PEDESTAL FAN, 24IN, COMMERCIAL GRADE 3 SPEED, 1/4 HP, 115V, 1PHASE, 15FT CORD, ADJ.HEIGHT, AIRMASTER AIR CIRCULATOR
Features
Back To Top- 115V, 1/4 HP, 1 Phase, 3 Speed, TEAO Ball Bearing Motor
- A safety cable kit is included in all overhead mounted air circulators to prevent the fan from falling if accidentally struck or mounting fails. Single safety cable kits consist of 12 feet of 1/16" cable, 2 cable clamps and instructions
- Unit Pack ships with Motor, Specified Style Mounting, Propeller & Guard In One Carton
- Pedestal Models Adjust 43” - 63” ; 26” Base Diameter
- 15’ Supply Cord and Three Prong Plug Included
- Guard Meets OSHA Standards
- Galvanized Steel Propeller
Tech Specs
Back To Top| Brand | Airmaster |
|---|---|
| In Stock | N |
| Amperage Rating | 3.5 A |
| Dimensions | 24 in Dia |
| Flow Rate | 4400/3460/2460 cfm |
| Mounting Type | Ceiling |
| Number of Speeds | 3 |
| Power Rating | 1/4 hp |
| Speed | 1100/800/600 rpm |
| Type | Adjustable Floor Solid Base Pedestal |
| Voltage Rating | 115 VAC |