DeWALT® HIGH IMPACT CARBIDE™ DW5812 Hammer Drill Bit, 3/4 in Drill Bit, 45/64 in SDS-Max® Shank, 16 in D Cutting, Carbide Cutting Edge, 21-1/2 in OAL
Description
Rock Carbide™ tip maximizes carbide surface contact for longer bit life. for use with all brands of SDS-Max® rotary hammers. used for drilling holes in poured concrete and other masonry up to 2 in Dia.
Invoice Description
HAMMER BIT,SDS MAX,3/4IN 3/4X16X21-1/2 OAL 4 CUTTER HEADS, ROTARY DRILL DEWALT HAMMER BITS
Features
Back To Top- Guaranteed Tough so tough that we are offering a no break guarantee
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 21-1/2 in |
|---|---|
| Number of Flutes | 4 |
| Flute Length | 16 in |
| Shank Size | 45/64 in |
| Shank Type | SDS-Max� |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Carbide |
| Finish | Bright |
| Color | Silver |
| Applicable Materials | Concrete, Masonry and Rock |
| Brand | DeWALT |
| In Stock | Y |
| Cutting Depth | 16 in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Drill Bit Size | 3/4 in |
| Flute Type | Helix |
| Point Type | Rock Carbide� |
| Type | 4-Cutter |