DeWALT® IMPACT READY® DWA1783IR High Performance Impact-Rated Step Drill Bit, Imperial, 1/8 in Dia Min Hole, 1/2 in Dia Max Hole, 13 Steps, Titanium, 13 Hole Sizes, 1/4 in Shank
Invoice Description
STEP DRILL BIT 1/8IN-1/2IN IMPACT READY 1/4IN HEX SHANK 2-FLUTE TITANIUM SPIRAL DESIGN,13 HOLE SZIE, DEWALT
Features
Back To Top- Titanium 2-flute spiral design provides longer life and better chip removal
- Laser engraved numbers increases step visibility
- Optimized for impact driver usage
- Split point tip increases speed
- Works with rotary drills
Tech Specs
Back To Top| Type | High Performance Impact-Rated |
|---|---|
| Minimum Hole Diameter | 1/8 in |
| Overall Length | 3-13/32 in |
| Number of Steps | 13 |
| Step Depth | 5/32 in |
| Number of Hole Sizes | 13 |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Size | 1/4 in |
| Shank Type | Hex |
| Point Angle | 135 deg |
| Point Type | Split |
| Material | Titanium |
| Brand | DeWALT |
| In Stock | Y |
| Applicable Materials | Ferrous and Non-Ferrous Material |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial |
| Finish | TiN Coated |
| Hole Sizes Cut | 1/8 in, 5/32 in, 3/16 in, 7/32 in, 1/4 in, 9/32 in, 5/16 in, 11/32 in, 3/8 in, 13/32 in, 7/16 in, 15/32 in, 1/2 in |
| Maximum Hole Diameter | 1/2 in |