Precision Twist Drill 5999452 R40C Heavy Duty Screw Machine Drill, 9/64 in Drill - Fraction, 0.1406 in Drill - Decimal Inch, HSS, Steam Tempered
Invoice Description
SCREW MACHINE 9/64IN, HSS, STD SPLIT PT, 15/16IN LOC, 1-15/16IN OAL, SCREW MACHINE LENGTH BITS
Features
Back To Top- Low thrust design self-centering split point for easier penetration
- Steam oxide surface treatment for increased wear resistance and lubricity
Tech Specs
Back To Top| Type | Heavy Duty |
|---|---|
| Series | R40C |
| Overall Length | 1-15/16 in |
| Cutting Depth | 2.5XD |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | Spiral |
| Flute Length | 15/16 in |
| Shank Size | 9/64 in |
| Shank Type | Straight |
| Point Angle | 135 deg |
| Point Type | Split/Self-Centering |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Material | HSS |
| Finish | Steam Tempered |
| Applicable Materials | Steel, Stainless Steel, Cast Iron, Titanium, Nickel, Copper, Aluminum Magnesium, Synthetic Materials and Hard Materials |
| Brand | Precision Twist Drill |
| In Stock | Y |
| Color | Dark Gray |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial |
| Drill Size - Decimal Inch | 0.1406 in |
| Drill Size - Fraction | 9/64 in |